Warsztaty Jazzowej Sceny Wokalnej

o co chodzi?

IV Warsztaty Jazzowej Sceny Wokalnej - 16-25.08.2013

Jazz jest swego rodzaju językiem posiadającym własną gramatykę pozwalającym na spontaniczne produkowanie nieskończonej ilości wypowiedzi muzycznych w atmosferze zabawy.

Celem warsztatów jest oddziaływanie na uczestników warsztatów (instrumentalistów i wokalistów) zainteresowanych muzykowaniem (tworzeniem muzyki w sposób spontaniczny) poprzez kontakt z charyzmą wybitnych profesjonalistów gatunku, którzy w swojej pracy posługują się tym właśnie językiem. Działania te mają na celu pogłębienie wiedzy o elementach muzyki omawianych z uwzględnieniem ich stopnia trudności.

Naszym celem jest przekazanie wiedzy o podstawach zarówno jazzowej kuchni (improwizacja, forma, technika), jak również muzykowania w zespole i eksplorowaniu sztuki swobodnej ekspresji poprzez wykorzystanie najprostszych środków takich jak panowanie nad rytmem i melodią w oparciu o indywidualne predyspozycje.

prowadzący

Anna Gadt

Anna
Gadt

Aktywna wokalistka jazzowa., pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma na koncie autorskie płyty oraz zwycięstwa w konkursach wokalnych, współpracuje z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną – Jazz City Choir. Fascynuje ją szeroko pojęta muzyka improwizowana, formy wypowiedzi poszukuje poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę.

annagadt.com

Edi Sanchez

Edi
Sanchez

Kolumbijski basista, gitarzysta i perkusjonista. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Wywodzi się z kultury muzycznej, której głównym elementem jest improwizowany według określonych struktur rytm. Jako, że Europa nie jest królestwem rytmu, zajęcia z Edim Sanchezem dają wgląd w tajniki zabawy z rytmem i wykorzystywania go w muzykowaniu.

edisanchez.com

Grzegorz Karnas

Grzegorz
Karnas

Wokalista jazzowy, band leader, producent muzyczny, pedagog związany z katowicką Akademią Muzyczną. Jego formacja ma na koncie setki koncertów klubowych i festiwalowych w całej Europie. Studia językowe z zakresu języków francuskiego, angielskiego i arabskiego oraz wiele lat spędzonych w amerykańskie "Ziemii Obiecanej" czynią go kompetentnym w dziedzinie gramatyki i fonetyki języka angielskiego oraz w kwestiach problemów językowych z jakimi borykają się Polacy na płaszczyźnie komunikacyjnej.

karnasmusic.com

Michael Schiefel

Michael
Schiefel

Pochodzący z Niemiec wokalista, którego solowe projekty to eksperymenty na bazie charakterystycznego, niemal wirtuozerskiego głosu łączonego z różnego typu „zapętlaczami” i innymi urządzenia elektronicznymi. Jego wokalno-elektorniczne, wręcz wybuchowe mieszanki łączą w sobie wrażliwość, pasję, radość i wyobcowanie.

schiefel.de

Yvonne Sanchez

Yvonne
Sanchez

Yvonne Sanchez to wokalistka o trudnej do zidentyfikowania tożsamości narodowej – zamieszkała w Pradze córka Kubańczyka i Ślązaczki. Zarówno jej muzyka jak i osobowość noszą znamiona tego swoistego rozdwojenia. Yvonne jest laureatka licznych nagród muzycznych oraz aktywnie koncertująca wokalistka.

yvonnesanchez.eu

Sofia Ribeiro

Sofia
Ribeiro

Portugalska wokalistka jazzowo-fado. Absolwentka konserwatorium muzycznego w Porto oraz stypendystka prestiżowego Berkley School of Music w Bostonie. Zwyciężczyni konkursów dla wokalistów jazzowych, aktywna w pracy scenicznej i pedagogicznej. Uzdolniona improwizatorka.

sofiaribeiro

Małgorzata Witter

Małgorzata
Witter

Od 7 lat praktykuje taniec improwizacja w kontakcie którego podstawą jest praca ze świadomością ciała i jego strukturą oraz technika bazująca na napięciu i odpuszczeniu.
Posiada 8 stopień masażu tajskiego (Nuad), masażystka masażu klasycznego, adeptka acro yogi, od wielu lat pracuje z głosem oraz poszukiwaniem jego naturalnej drogi ekspresji. Obecnie prowadzi także umuzykalniające zajęcia dla dzieci.

warsztaty

Repertuar obcojęzyczny

Wykonywanie utworów obcojęzycznych i ich interpretacja to zjawisko złożone. Skalę złożoności stanowią takie elementy jak:
-umiejętność zrozumienia tekstu na płaszczyźnie przekładowej,
-obiektywna ocena treści pod względem jej korespondowania ze światopoglądem wykonawcy,
-umiejętność poprawnej syntezy tekstu na płaszczyźnie fonetycznej,
-osadzenie tekstu opanowanego pod względem treści i dykcji w materii muzycznej.

Nauczanie języków obcych w polskich szkołach rzadko kiedy wkracza w fazę nauczania zasad fonetyki. Zajęcia pokazują jak w prosty sposób można wypracować własny system pracy nad dykcją w języku obcym w oparciu o dobry słownik i materiały audio/wideo.

Rytmika

Rytm jest podstawowym elementem muzyki. Jest to korzeń i pień drzewa wraz z jego gałęziami. Zrozumienie rytmu, zasad jego liczenia, dzielenia na metra i wartości jest podstawową umiejętnością, która służy nie tylko rozwijaniu umiejętności odnajdywania się w przestrzeni muzycznej, lecz przede wszystkim samorozwojowi w muzyce. Celem zajęć z rytmiki jest uświadomienie znaczenia rytmu, oraz przekazanie podstawowej wiedzy pozwalające na dalszą samodzielną pracę i bardziej świadomy rozwój w kierunku pełnej jego kontroli.

Wydawanie dźwięku

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi zmagają się osoby amatorsko grające na instrumentach czy śpiewające jest właściwe wydawanie dźwięku (emisja u wokalistów lub artykulacja u instrumentalistów). Celem zajęć jest przekazanie wiedzy o tym jak dźwięk należy uderzyć, żeby niósł ze sobą osobisty i co najważniejsze czytelny przekaz muzyczny.

Improwizacja

Improwizacja to podstawowy element jazzu, wykorzystywany również w takich gatunkach jak blues, rock, reggae, soul czy funk. Improwizacja to spontaniczne komponowanie w oparciu o słuchanie towarzyszących muzyków. Celem zajęć jest przekazanie podstaw wiedzy na temat sposobów improwizowania, zasad improwizacji i jej realizacji w wyżej wymienionych gatunkach muzycznych.

Interpretacja

To element szczególnie rozwinięty w muzyce jazzowej. Celem zajęć interpretacyjnych jest pokazanie w jak w sposób można potraktować tekst, aby nabrał wyrazu i docierał do słuchacza zgodnie z intencją śpiewającego oraz na jakie modyfikacje można pozwolić sobie w prezentacji tematu muzycznego w przypadku śpiewaka i instrumentalisty. Zajęcia będą się odbywać przy akompaniamencie sekcji rytmicznej: perkusja, kontrabas, fortepian.

Śpiewy grupowe

To sposób na szybkie stworzenie żywego, improwizującego chóru w oparciu o grupę ludzi, którzy poznawszy pewien określony element rytmiczny, na który nakłada się kolejny element rytmiczny stanowiący prosty kontrapunkt dla pierwszego, są w stanie stworzyć efekt perkusyjny. Na otrzymaną w ten sposób mieszankę rytmów nakłada się dźwięki w prostych układach interwałowych. Wyśpiewywane melodie zmienia w trakcie śpiewania. Chór podąża za wskazówkami przewodnika. Celem zadania jest wejście w transową naturę ćwiczenia, aby odkryć, że repetycyjność prowadzi do „osadzenia” czy wzmocnienia ekspresji przy jednoczesnym odczuwaniu chemii wspólnie tworzonej muzyki.
Celem zajęć jest zachęcenie do kreatywnego grania i śpiewu w obrębie zadanego tekstu czy melodii.

Relaksacja

Zajęcia skupią się na absolutnym odpuszczeniu całego napięcia, które odkładamy w naszych tkankach. Poprzez techniki tańca improwizacja w kontakcie i masażu tajskiego oraz delikatnych ćwiczeń ashtanga joga zgłębiona zostanie świadomość naszego ciała i oddechu oraz obecności w tu i teraz, tak by podczas występu na scenie mieć nad nim totalną kontrole. Wskazane do zabrania mata do jogi i koc.

Warsztaty dla dzieci

Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci na darmowe warsztaty, które odbywać się będą w żorskiej Scenie na Starówce w dniach 19-23 sierpnia w godzinach od 12:45-13:45. W ramach zajęć wyświetlane będą klasyczne polskie bajki, którym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo. Każdego dnia dzieciom zaprezentowany zostanie jeden instrument, tak aby mogły poznać szerokie spektrum jego możliwości. Warsztaty prowadzone będą przez doświadczonych pedagogów znanych ze swego doskonałego podejścia przy pracy z dziećmi: w poniedziałek i wtorek zajęcia poprowadzi pochodząca z Portugali, niezwykle ciepła i przyjazna postać - Sofia Ribeiro (zajęcia z tłumaczem), w środę swoją wiedzę przekazywać będzie Ania Gadt, która również w ubiegłym roku pracowała z najmłodszymi pasjonatami muzyki, w czwartek na przygodę z dźwiękami generowanymi przez struny głosowe zaprosi żorzanin Grzegorz Karnas, a w piątek o latynoamerykańskim wyczuciu rytmu opowiadać będzie doskonale znany mieszkańcom naszego miasta – Edi Sanchez.

Pytania prosimy kierować na maila: info@jazzowe-zory.pl

multimedia

2010

2012

Odtwarzacz

jam sessions

Jam Session w Klubie Spinoza Każdy dzień warsztatów kończy się wieczornym jam session, gdzie uczestnicy mogą skonfrontować swoje umiejętności grając na żywo przed publicznością klubową z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków jazzowych. Dla uczestników warsztatów jam session to idealna okazja zarówno do muzycznego wyrażenia się, przy wykorzystaniu nowo nabytej wiedzy, jak i do bliskiej obserwacji zawodowych muzyków w ich obcowaniu ze sceną oraz publicznością. Sekcje rytmiczną tworzyć będą następujące instrumenty: perkusja, kontrabas, pianino.

noclegi

Hotel Kameleon

Hotel o najwyższym standardzie dostępnym w Żorach. Zlokalizowany w centrum miasta 5-7 min od miejsc skoncentrowanych wokół festiwalu Voicingers oraz w sąsiedztwie basenu i licznych sklepów.

Ceny: 80zł-613zł od osoby za dobę

hotelkameleon.com

Hotel Stary Młyn

Hotel położony w samym centrum miasta w sąsiedztwie dworca autobusowego oraz parku. 2 min od Rynku, 5 min od Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywają się warsztaty.

Ceny od 90zł-135zł od osoby za dobę

starymlyn.net.pl

Budynek mieszkalno-usługowy

Były Hotel Żory, położony w centrum miasta 5-7min od Rynku, Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbywają się warsztaty, oraz pozostałych miejsc związanych z festiwalem Voicingers.

W tym momencie [12.07] zostały tylko cztery dostępne pokoje w terminie odbywania się warsztatów. Pokoje trzy osobowe z możliwością dostawki bez łazienki (łazienka na korytarzu). Cena bez śniadania przy trzech osobach to 105zł, a ze śniadaniem 145zł.

hotelzory.pl

Ulmar Noclegi

Pokoje gościnne w domu wolno stojącym z dostępem do w pełni wyposażonej kuchni. Zlokalizowane około 15-20min od Miejskiego Ośrodka Kultury oraz rynku, w sąsiedztwie miasteczka wersternowego Twin Pigs.

Ceny: od 18zł od osoby za dobę

Ulmar Noclegi

Pokoje Gościnne

Pokoje gościnne w domu wolno stojącym z dostępną kuchnią oraz ogrodem. Zlokalizowane około 20 min pieszo od rynku. Dla uczestników ubiegłorocznej edycji podpowiedź: w okolicy baru Cymes ;)

Ceny: 15zł-45zł od osoby za dobę

UWAGA: "Możliwość uzyskania porady lekarskiej specjalisty w cenie." ;)

Pokoje gościnne

Noclegi u Marii

Pokoje gościnne w domu wolno stojącym zlokalizowanym około 20min pieszo od rynku i pozostałych miejsc związanych z Voicingers.

10-15 wciąż wolnych miejsc noclegowych w pokojach 1,2 i 4 osobowych. Dwie łazienki dostępne dla gości, dostęp do wyposażonej kuchni.

Cena od osoby 35zł za noc

Noclegi u Marii

Hotel Abi-Noclegi

Hotel położony 4,5km od centrum Żor, raczej polecany osobom zmotoryzowanym, chociaż istnieje również możliwość dojazdu komunikacją miejską i prywatnymi mini busami.

Ceny: 18zł-35zł od osoby za dobę.


abi-noclegi.pl

Gimnazjum nr 2

Jak co roku, dla wielbicieli semi-woodstockowej atmosfery udało nam się zorganizować noclegi na sali gimnastycznej w żorskim gimnazjum. Szkoła położona jest w samym centrum miasta, 5min od Miejskiego Ośrodka Kultury, 3 minuty od rynku. Jest dobrą alternatywą dla żorskich hoteli, za które trzeba płacić. Będzie dach nad głową i dostęp do elektryczności, toalet oraz bieżącej wody. Przewiduje się również jedyne w swoim rodzaju miejsca VIP – 15 sztuk materacy dostępnych dla pierwszych przybyłych na miejsce osób. Wystarczy mieć ze sobą śpiwór i ewentualnie karimatę. Na sali pryszniców nie ma, ale są one 10 minut drogi dalej - na Hali Sportowej przy ul. Folwareckiej w godzinach 7:00 do 9:00 oraz 19:00 do 21:00, a także w Parku Wodnym Aquarion przy ul. Wodzisławskej. Prysznice są płatne: na Hali ok 5 zł, w Parku ok. 10 zł (obejmuje godzinę pobytu na basenie). Przydać się może legitymacja szkolna lub studencka.

Celem zapewnienia godziwych warunków i uniknięcia zrzucania odpowiedzialności za sprzątanie, od każdego zainteresowanego pobrana zostanie bezzwrotna jednorazowa opłata wysokości 30 zł (na pokrycie kosztów sprzątania, środków czystości oraz podstawowego wyposażenia toalet). Po ubiegłorocznych doświadczeniach zmuszeni jesteśmy również pobrać kaucję wysokości 50 zł. Kaucja ta jest zwrotna i pobierana jest celem pokrycia ewentualnych zniszczeń, interwencji ochrony itp.

Chęć skorzystania z noclegu prosimy zgłaszać mailowo: info@jazzowe-zory.pl

Adres gimnazjum:
ul. Ks. Klimka 7
44-240 Żory

koszty

Łączny koszt udziału w tegorocznych Warsztatach Żorskiej Sceny Jazzowej w ramach festiwalu Voicingers to 300 PLN. Pierwsza rata (opłata wpisowa) w wysokości 150 PLN pobierana jest się przy rejestracji elektronicznej (za pomocą systemu Dot Pay lub przelewem tradycyjnym na następujący numer konta: Bank BGŻ 92 2030 0045 1110 0000 0248 9700, Zorskie Towarzystwo Kulturalne Kontrapunku, Ul. Dolne Przedmieście 1, 44-240 Zory), natomiast pozostała część pozostaje do uregulowania przy rejestracji na miejscu.

Dla mieszkańców Żor udział w warsztatach jest darmowy, przy czym nie obejmuje on bezpłatnych wejściówek na koncerty festiwalowe! Zgłoszenia należy kierować na adres: info@jazzowe-zory.pl

Bilety na wszystkie koncerty w ramach festiwalu Voicingers są zawarte w cenie warsztatów.

Istnieje możliwość odbycia konsultacji indywidualnych z wykładowcami. Opłata za 60min konsultacji wynosi 100 PLN. Ilość godzin jest bardzo ograniczona, więc prosimy o zgłaszanie chęci skorzystania z konsultacji mailowo.

* Uczestnicy we własnym zakresie organizują sobie transport, zakwaterowanie oraz wyżywienie.
** Opłata wpisowa nie podlega zwrotowi

organizatorzy

MOK

Organizator:

Miejski Ośrodek kultury w Żorach
ul. Dolne Przedmieście 1, 44-240 Żory
pon. - pt., 9.00 - 16.00

E-mail:

Daniel Czech - koordynator ds. uczestników warsztatów:
info@jazzowe-zory.pl
Dokładny plan zajęć przesyłamy na indywidualną prośbę

NFP Kontrapunkt MKiDN

Patronat merytoryczny:

Agencja Ninth Floor Productions
Żorskie Towarzystwo Kulturalne Kontrapunkt

Edycje 2010 i 2011 były realizowane z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Edycje 2012 i 2013 są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Dwójka Polskie Radio TVP2 TVP Kultra TVP Katowice Gazeta Wyborcza
Jazz Voices Jazz Forum Radio Jazz silesiakultura.pl e-kultura