Warsztaty Jazzowej Sceny Wokalnej

o co chodzi?

Jazz jest swego rodzaju językiem posiadającym własną gramatykę pozwalającym na spontaniczne produkowanie nieskończonej ilości wypowiedzi muzycznych w atmosferze zabawy.

Celem warsztatów jest oddziaływanie na uczestników warsztatów zainteresowanych tworzeniem muzyki w sposób spontaniczny poprzez kontakt z charyzmą wybitnych profesjonalistów gatunku, którzy w swojej pracy posługują się tym właśnie językiem. Działania te mają na celu pogłębienie wiedzy o elementach muzyki omawianych z uwzględnieniem ich stopnia trudności.

Naszym celem jest przekazanie wiedzy o podstawach zarówno jazzowej kuchni (improwizacja, forma, technika), jak również muzykowania w zespole i eksplorowaniu sztuki swobodnej ekspresji poprzez wykorzystanie najprostszych środków takich jak panowanie nad rytmem i melodią w oparciu o indywidualne predyspozycje.

17 sierpnia warsztaty rozpocznie wieczorne jam session, a od soboty 18-tego wystartują bloki zajęciowe, które potrwają do 26 sierpnia.

Kwota wpisowego za udział w warsztatach wynosi 100zł

prowadzący

Anna Gadt

Anna
Gadt

Aktywna wokalistka jazzowa., pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma na koncie autorskie płyty oraz zwycięstwa w konkursach wokalnych, współpracuje z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną – Jazz City Choir. Fascynuje ją szeroko pojęta muzyka improwizowana, formy wypowiedzi poszukuje poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę.

annagadt.com

Edi Sanchez

Edi
Sanchez

Kolumbijski basista, gitarzysta i perkusjonista. Absolwent katowickiej Akademii Muzycznej. Wywodzi się z kultury muzycznej, której głównym elementem jest improwizowany według określonych struktur rytm. Jako, że Europa nie jest królestwem rytmu, zajęcia z Edim Sanchezem dają wgląd w tajniki zabawy z rytmem i wykorzystywania go w muzykowaniu.

edisanchez.com

Grzegorz Karnas

Grzegorz
Karnas

Wokalista jazzowy, band leader, producent muzyczny, pedagog związany z katowicką Akademią Muzyczną. Jego formacja ma na koncie setki koncertów klubowych i festiwalowych w całej Europie. Studia językowe z zakresu języków francuskiego, angielskiego i arabskiego oraz wiele lat spędzonych w amerykańskie "Ziemii Obiecanej" czynią go kompetentnym w dziedzinie gramatyki i fonetyki języka angielskiego oraz w kwestiach problemów językowych z jakimi borykają się Polacy na płaszczyźnie komunikacyjnej.

karnasmusic.com

Jihye Lee

Jihye
Lee

Koreańska wokalistka jazzowy, pedagog w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, zwyciężczyni 3. edycji Międzynarodowego Konkursu Młodych Wokalistów w Brukseli w 2007 roku. Jej własne kompozycje noszą znamiona tradycyjnego jazzu, funku, koreańskiej muzyki tradycyjnej, muzyki improwizowanej oraz sztuki współczesnej. W tym roku ukazała się jej debiutancka płyta zatytułowana „Goblin bee”.

jihyeleemusic.com

Susana Raya

Susana
Raya

Hiszpańska wokalistka i gitarzysta jazzowa, absolwentka Konserwatorium Muzycznego w Amsterdamie. Laureatka kilku międzynarodowych nagród wokalnych (w tym drugiej nagroda w konkursie Voicingers w 2010 r.). Susana jest aktywnie koncertującą artystką. "Pełna fantazji improwizatorka i pełna wrażliwości interpretatorka” (Tribune de Genève).

MySpace

warsztaty

Repertuar obcojęzyczny

Wykonywanie utworów obcojęzycznych i ich interpretacja to zjawisko złożone. Skalę złożoności stanowią takie elementy jak:
-umiejętność zrozumienia tekstu na płaszczyźnie przekładowej,
-obiektywna ocena treści pod względem jej korespondowania ze światopoglądem wykonawcy,
-umiejętność poprawnej syntezy tekstu na płaszczyźnie fonetycznej,
-osadzenie tekstu opanowanego pod względem treści i dykcji w materii muzycznej.

Nauczanie języków obcych w polskich szkołach rzadko kiedy wkracza w fazę nauczania zasad fonetyki. Zajęcia pokazują jak w prosty sposób można wypracować własny system pracy nad dykcją w języku obcym w oparciu o dobry słownik i materiały audio/wideo.

Prowadzenie: Grzegorz Karnas

Rytmika

Rytm jest podstawowym elementem muzyki. Jest to korzeń i pień drzewa wraz z jego gałęziami. Zrozumienie rytmu, zasad jego liczenia, dzielenia na metra i wartości jest podstawową umiejętnością, która służy nie tylko rozwijaniu umiejętności odnajdywania się w przestrzeni muzycznej, lecz przede wszystkim samorozwojowi w muzyce. Celem zajęć z rytmiki jest uświadomienie znaczenia rytmu, oraz przekazanie podstawowej wiedzy pozwalające na dalszą samodzielną pracę i bardziej świadomy rozwój w kierunku pełnej jego kontroli.

Prowadzenie: Edi Sanchez

Wydawanie dźwięku

Jednym z podstawowych problemów, z jakimi zmagają się osoby amatorsko grające na instrumentach czy śpiewające jest właściwe wydawanie dźwięku (emisja u wokalistów lub artykulacja u instrumentalistów). Celem zajęć jest przekazanie wiedzy o tym jak dźwięk należy uderzyć, żeby niósł ze sobą osobisty i co najważniejsze czytelny przekaz muzyczny.

Prowadzenie: Jihye Lee

Improwizacja

Improwizacja to podstawowy element jazzu, wykorzystywany również w takich gatunkach jak blues, rock, reggae, soul czy funk. Improwizacja to spontaniczne komponowanie w oparciu o słuchanie towarzyszących muzyków. Celem zajęć jest przekazanie podstaw wiedzy na temat sposobów improwizowania, zasad improwizacji i jej realizacji w wyżej wymienionych gatunkach muzycznych.

Prowadzenie: Susana Raya

Interpretacja

To element szczególnie rozwinięty w muzyce jazzowej. Celem zajęć interpretacyjnych jest pokazanie w jak w sposób można potraktować tekst, aby nabrał wyrazu i docierał do słuchacza zgodnie z intencją śpiewającego oraz na jakie modyfikacje można pozwolić sobie w prezentacji tematu muzycznego w przypadku śpiewaka i instrumentalisty. Zajęcia będą się odbywać przy akompaniamencie sekcji rytmicznej: perkusja, kontrabas, fortepian.

Prowadzenie: Anna Gadt

Śpiewy grupowe

To sposób na szybkie stworzenie żywego, improwizującego chóru w oparciu o grupę ludzi, którzy poznawszy pewien określony element rytmiczny, na który nakłada się kolejny element rytmiczny stanowiący prosty kontrapunkt dla pierwszego, są w stanie stworzyć efekt perkusyjny. Na otrzymaną w ten sposób mieszankę rytmów nakłada się dźwięki w prostych układach interwałowych. Wyśpiewywane melodie zmienia w trakcie śpiewania. Chór podąża za wskazówkami przewodnika. Celem zadania jest wejście w transową naturę ćwiczenia, aby odkryć, że repetycyjność prowadzi do „osadzenia” czy wzmocnienia ekspresji przy jednoczesnym odczuwaniu chemii wspólnie tworzonej muzyki.
Celem zajęć jest zachęcenie do kreatywnego grania i śpiewu w obrębie zadanego tekstu czy melodii.

Prowadzenie: Grzegorz Karnas

Warsztaty dla dzieci

Warsztaty dla dzieci mają na celu zachęcenie najmłodszych do poszukiwania kontaktu z muzyką, a dzięki niemu do rozwoju ukrytych niejednokrotnie talentów oraz odkrywania nieznanych przyjemności z zabawy dźwiękami.
Zapoczątkowane w tym roku warsztaty dla dzieci mają pokazać czy istnieje zapotrzebowanie na tego typu zajęcia i czy warto w perspektywie najbliższej przyszłości pracować nad zorganizowaniem takich warsztatów w pełnym wymiarze godzin.

prowadzenie: Anna Gadt, Edi Sanchez

Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W jednych zajęciach udział może wziąć maksymalnie 20 dzieci w związku z tym chęć udziału prosimy zgłaszać mailowo. (warsztaty dla dzieci są darmowe).

jam sessions

Jam Session w Klubie Spinoza Każdy dzień warsztatów kończy się wieczornym jam session, gdzie uczestnicy mogą skonfrontować swoje umiejętności grając na żywo przed publicznością klubową z towarzyszeniem profesjonalnych muzyków jazzowych. Dla uczestników warsztatów jam session to idealna okazja zarówno do muzycznego wyrażenia się, przy wykorzystaniu nowo nabytej wiedzy, jak i do bliskiej obserwacji zawodowych muzyków w ich obcowaniu ze sceną oraz publicznością. Sekcje rytmiczną tworzyć będą następujące instrumenty: perkusja, kontrabas,pianino, gitara basowa oraz saksofon.

Od 17-26 sierpnia codzienne jam sessions w KLUBIE SPINOZA, Rynek 1. Start 21:30!

multimedia

2010

2012

Odtwarzacz

sekcja rytmiczna

Łukasz Ojdana

Łukasz
Ojdana

Pianista, student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Inspiruje się dokonaniami artystów reprezentujących nurt europejskiej estetyki jazzowej, oraz współczesnej sceny nowojorskiej. Laureat wielu konkursów: m.in. Grand Prix „Nadzieje Warszawy 2011”.Miał zaszczyt koncertowania z wybitnymi reprezentantami krajowej sceny jazzowej w Polsce i poza jej granicami. Członek kwartetu Anny Gadt i zespołu Jacka Namysłowskiego.

Jakub Dworak

Jakub
Dworak

Kontrabasista, student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Adama Kowalewskiego. Muzyk o wszechstronnych zainteresowaniach, odnajdujący się w wielu stylach muzycznych. Swoje inspiracje czerpie z twórczości takich gigantów jak: Scott Lafaro, Paul Chambers, Antonin Dvorak, Richard David James, Giovanni Bottesini. Laureat wielu konkursów, m.in.: I nagrody w kategorii solowej na International Jazz Contest w Tarnowie (2009 r.), oraz II nagrody z zespołem MDM Trio na IJC w Tarnowie (2011 r.)

Grzegorz Masłowski

Grzegorz
Masłowski

Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Młody, uznany już perkusista. Prowadził warsztaty rytmiczne oraz perkusyjne podczas festiwalu "Voicingers" Żory 2010. Współpracuje m.in. z Januszem Muniakiem, Inner Spaces Quintet, The Transgress, Jan Malecha Quartet. Poza tym pracował z takimi muzykami, jak: Helmut Kagerer, Roberto Magris, Lasse Lindgren, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Maciej Adamczak, Adam Kowalewski, Piotr Wojtasik, Paweł Kaczmarczyk.

organizatorzy

MOK

Organizator:

Miejski Ośrodek kultury w Żorach
ul. Dolne Przedmieście 1, 44-240 Żory
pon. - pt., 9.00 - 16.00

E-mail:

Daniel Czech - koordynator ds. uczestników warsztatów:
info@jazzowe-zory.pl
Dokładny plan zajęć przesyłamy na indywidualną prośbę

NFP Kontrapunkt MKiDN

Patronat merytoryczny:

Agencja Ninth Floor Productions
Żorskie Towarzystwo Kulturalne Kontrapunkt

Edycje 2010 i 2011 były realizowane z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Edycje 2012 i 2013 są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Dwójka Polskie Radio TVP2 TVP Kultra TVP Katowice Gazeta Wyborcza
Jazz Voices Jazz Forum Radio Jazz silesiakultura.pl e-kultura